Ką reikia žinoti norint pasistatyti namą?

Dažniausiai žmogus prieš pradėdamas statytis namą nežino nuo ko pradėti ir kiek tai kainuos. Pasistengsime trumpai apibūdinti kas svarbiausia namo statybos procese.

Biudžetas

Tai esminis klausimas norint pasistatyti namą. Jei turite santaupų ir neplanuojate imti būsto paskolos, statyba labai supaprastėja. Skaičiuoti galima lengvai, sklypo kaina plius namo kaina ≥1000 EUR už vieną kvadratinį metrą, skaičiuojant pagal bendrą namo plotą. Tokia kaina būna namų kurių plotas nuo 80 m2 iki 120 m2. Didesnio namo kaina gali prasidėti net nuo 800 EUR už vieną kvadratinį metrą. Jei namą planuojate statytis su banko pagalba, rekomenduojame sklypą nusipirkti savomis lėšomis, tai smarkiai palengvins namo statybą. Labai dažnai žmonės stringa su statybomis, kai neturi asmeninių lėšų sklypui. Kalbėdami apie šias kainas turime mintyje aukštos A energetinės klasės karkasinius namus arba B klasės mūrinius namus. Ši kaina skaičiuojama nuo projekto iki rakto. Į kainą įeina: projektas, statybos leidimai, lauko komunikacijos, vidaus apdaila. Neįeina: baldai, buitiniai prietaisai ir lauko gerbuvio darbai. Statyba skaičiuojama naudojant vidutinės klasės apdailos medžiagas. Žinodami kiek preliminariai kainuos namas galite priimti sprendimą statytis namą ar ne. Jei nusprendėte statytis, tai pagal planuojamą išleisti pinigų sumą reikia nusistatyti namo dydį. Kai jau žinomas namo dydis, reikia pradėti kurti projektą.

Projektas

Namo projektas – tai svarbiausias namo statybos etapas. Jis yra Jūsų idėjos esmė. Tai žemėlapis kelionėje, jei jį nusibraižysite netinkamai, kelionė bus sunki, ilga ir brangi. Neturėkite iliuzijos, kad atėjus pas architektus ir pasakius kokio dydžio namo Jums reikia, Jūsų darbas bus atliktas. Dažnai architektas būna menininku ir dėl to jis gali sukurti nuostabų projektą, bet bėda tame, kad menas daug kainuoja. Todėl jau pirmosiose projekto rengimo stadijose, kai jau turite namo eskizą, pradėkite rinktis statybos rangovą. Turint namo eskizą su matmenimis, jau galima sužinoti namo kainą. Net nelabai svarbu kokio tipo tai namas, karkasinis, mūrinis ar dar kitoks. Po rangovo pasirinkimo architektas gali tęsti darbus, žinodamas kas tai per namas ir kokie jo mazgai. Architektui lengviau dirbti, nes nesunkiai mazgus susiderina su Rangovu.

Pigesnių namų projektavimas

Jei norite statytis nebrangų namą, svarbu žinoti, kad labiausiai namo kainą įtakoja santykis tarp namo elementų plotų ir bendro ploto. Pavyzdžiui, kvadrato formos namo sienų plotas bus mažesnis nei stačiakampio, nors bendras plotas abiejų namų bus toks pats. Pigus projektavimas – tai matematika derinama su menu. Taip pat reiktų žinoti, kad didesnio namo bendro ploto kaina bus žemesnė nei mažo namo dėl aukščiau išvardintų priežasčių ir dėl to, kad namo statyboje yra daug elementų, kurių kaina nepriklauso nuo namo ploto. Pavyzdžiui, šie elementai: kaminas, valymo įrenginys, gręžinys, židinys ir kt., kainuos tiek pat nepriklausomai nuo bendro namo ploto. Žiūrint vien matematiškai, labiau apsimoka statyti didesnius namus.

Šildymo sistema projekte

Yra du statybos būdai: „pigiai“ ir sunkiai arba „brangiai“ ir lengvai.

„Pigiai“, kai žmogus pats ieško brigadėlių atskiriems darbams atlikti, ir iš anksto neturi galutinės sąmatos bei viso darbų eiliškumo. Šis statybos būdas yra labai paplitęs Lietuvoje, todėl apie jį daug nepasakosime, žodelis „pigiai“ tik todėl, kad besistatančiąjam atrodo pigu, kol visko nesudeda į bendrą statybos kainą. Be to nevertinama savo laiko praleisto statybose. Apie tokiu būdu pastatyto namo energetinės klasės tikrąjį atitikimą net neverta kalbėti, nes dažnai tai būna atskirų namo elementų kratinys, o ne namas kaip vienetas.

Antras statybos būdas, kai užsakovas renkasi vieną statybos rangovą visiems arba didžiajai daliai darbų. Naivu būtų tikėtis, kad vienos įmonės darbuotojai atliks visus darbus, nes pastatyti namui reikia daug skirtingų sričių specialistų, bet realu, kad rangovas galės Jums pateikti sąmatą ir aiškius darbų atlikimo grafikus, įskaitant darbus, kurių jis pats neatlieka. Pavyzdžiui, kol elektrikas neišvedžiojo laidų, negalima sukti gipso plokštės, dėl to rangovas turi aiškiai nurodyti užsakovui kada reikės elektriko.

Labai svarbu patikrinti rangovo kompetencija, tai Jūs nesunkiai galite padaryti apžiūrėję jų statomus namus ir pabendravę su esamais ir buvusiais jo klientais.

Apibendrinimas

Taigi svarbiausi dalykai sėkmingoje statyboje yra šie:

  • a) Apgalvotas biudžetas;
  • b) Geras projektas;
  • c) Kompetentingas rangovas.

Jei šiuos darbus atliksite gerai, turėsite sklandžias ir ramias statybas. Sėkmės statantis namą!

Prisistatymas

UAB „KARKASA“ Lietuvoje karkasinius namus stato jau septynis metus. Statome būtent šio tipo namus, nes jie statomi greitai ir lengvai, jų mažesnė kaina. Aukštesnės energetinės klasės karkasiniai namai kainuoja tiek pat kiek žemesnės klasės mūriniai namai. Lietuvoje privaloma statyti vis aukštesnės energetinės klasės namus, dėl to karkasiniai namai įgauna didesnį pranašumą. Tikime, kad ateityje Lietuvoje duominuos būtent šis statybos būdas.

Dirbdami, stengiamės užsakovams suteikti maksimaliai gerą aptarnavimą. Kad žmonėms būtų lengviau statytis namą iki rakto, sudarinėjame viso namo darbų atlikimo grafikus bei sąmatas. Turime trumpalaikio finansavimo programą, kuri padeda lengviau ir patogiau dirbti su bankais. Taip pat esame surinkę patikimą subrangovų komandą darbams, kurių patys neatliekame, todėl užsakovui nereikia rūpintis dėl jų paieškos.

© 2015 Karkasa. All Rights Reserved.